Pagėgiai – tai ramybės ir gamtos kampelis, kur atostogos tampa poilsiu tiek kūnui, tiek sielai, o vietinės tradicijos ir vaizdingi peizažai leidžia pajusti tikrą krašto dvasią.

Pagėgių savivaldybė – tai vieta, kurioje atrandamas gamtos grožis ir istorinis paveldas, nuo legendomis apipinto Rambyno kalno iki jaukaus Bitėnų kaimo.

Pagrindinės lankytinos vietos

MAŽOSIOS LIETUVOS SAUGOMŲ TERITORIJŲ DIREKCIJOS RAMBYNO REGIONINIO PARKO GRUPĖ. LANKYTOJŲ CENTRAS

PARKO IŠSKIRTINĖ VERTĖ: „Rambynas – lietuvių šventovė ir liks lietuvių tautos arka. Tavęs neįveiks jokios audros, jei tavęs neišpeiks patys tavo žmonės. Rambynas bus šventa vieta, kol liks pasaulyje nors vienas lietuvis“, – Martynas Jankus. Ten, kur Nemunas prasiveržęs pro Vilkyškių kalvagūbrio aukštumas išlenkė pjautuvo pavidalo vingį, gamta ir istorija sukūrė vertybių kompleksą su skalvių genties šventove, lietuvių tautinio atgimimo ir knygnešystės epochų simboliu – Rambyno kalnu, nuo kurio atsiveria didingi vaizdai į Ragainę, Tilžę ir Nemuno deltos pradžią.

Kraštovaizdis. Parkas tai Nemuno vingio juosiama, mišku apaugusi Vilkyškių kalvagūbrio ketera, padengta įvairaus aukščio ir formos žemyninėmis kopomis, slėnyje plytinčios užliejamos pievos, padabintos senvaginių ežerėlių intarpais, žyminčios Nemuno deltos pradžią. Kraštovaizdį suformavo paskutinis ledynmetis, kai ledo riba buvo ties Rambynu.

Negyvoji gamta. Unikalus gamtos darinys – Vilkyškių kalvagūbris su Nemuno pralauža, vadinama Ragainės vingiu.

Gyvoji gamta. Prie Merguvos ežero yra vienintelė Lietuvoje Vaistinės raitinytės augavietė, tai nuodingas o kartu ir gydantis augalas. Bitėnų kaimo centre, pušyse, įsikūrusi baltųjų gandrų kolonija, kurioje kasmet peri apie 20 baltųjų gandrų porų. Regioniniame parke gyvena du žinduoliai, kurie yra įrašyti į griežtai saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą ir yra labai reti – tai Didžioji miegapelė ir Kūdrinis pelėausis. Be šio šikšnosparnio parko teritorijoje gyvena ir naktimis skraido bei maitinasi dar penkių rūšių šikšnosparniai, kurie yra reti. Didžioji miegapelė, tai gyvūnėlis, kuris aštuonis mėnesius per metus miega. Šereiklaukio miške gyvena viena iš didžiausių minėtos miegapelės populiacijų Lietuvoje. Sausieji ąžuolynai, viena rečiausių Lietuvoje europinės svarbos miškų buveinių randamų parko teritorijoje. Be šios buveinės pas mus galima pamatyti dar septyniais europinės svarbos miškų buveines bei keturias pievų buveines.

Adresas: Nemuno g. 4, Bitėnų k., Lumpėnų sen., Pagėgių sav.
Tel.:  +37044142778
El. paštas: [email protected]  
Mus galite rasti Facebook paskyroje:  https://www.facebook.com/RambynoRP

Kultūros paveldas. Skalvių genties gyvenimą ir kovas su kryžiuočiais mena virtinė piliakalnių (Opstainių, Opstainių (Vilkyškių), Šereiklaukio) ir senovės gyvenviečių bei baltų šventovių šventovė – Rambyno kalnas. Vėlesnių amžių krašto klestėjimą primena Vilkyškių, Šereiklaukio, Pempynės buvusių dvarų sodybos, Vilkyškių urbanistinis draustinis su mokyklos ir klebonijos bei evangelikų liuteronų bažnyčios pastatais. Martyno Jankaus sodyba iki šiol vadinama Knygnešių Meka. Miške prie pat Rambyno kalno prigludę kapinaitės, vadinamos Mažosios Lietuvos panteonu. Tai Vydūno, Martyno Jankaus, V. K. Banaičio, A. Žvinakio, E. Grigolaitytės amžinojo poilsio vieta.

Išskirtiniai reiškiniai, gyvos tradicijos, istoriniai faktai, asmenybės. Po antrojo pasaulinio karo Mažoji Lietuva neteko savo gyventojų, tad gyvenimo būdas, tradicijos ir papročiai nutrūko. Šiandien parke pagal Mažosios Lietuvos tradicijas švenčiamos Užgavėnės (Šiupinys). Bitėnai – lietuviškos literatūros spausdinimo ir slapto gabenimo į Lietuvą punktas, todėl Rambyne minima Knygnešio diena. Ant Rambyno kalno XIX a. pabaigoje įvyko pirmoji lietuviškų dainų šventė, čia suvaidintas pirmasis lietuviškas spektaklis.

RAMBYNO KALNAS

Rambyno kalnas – tai garsi senoji šventvietė. Garbingiausia Mažosios Lietuvos vieta, kuri ilgus šimtmečius buvo dvasinis baltų (skalvių) genties centras. Tai vienintelė Lietuvoje vieta iš kurios taip plačiai atsiveria Ragainė, Tilžė, M. Mažvydo vaikščioti takai, skambėję Vydūno choro aidai. Proskyna Ragainės kryptimi atveria puikią panoramą į Nemuno vingį, Merguvos ir Nemuno santaką. Rambyno kalno šlaitai sutvirtinti, įrengti laiptai, kuriais galima nusileisti į Rambyno kalno papėdę.

MARTYNO JANKAUS MUZIEJUS

Bitėnų kaime, netoli Rambyno kalno, Jūsų laukia gilų pėdsaką Lietuvos istorijoje palikusio visuomenės veikėjo Martyno Jankaus memorialinis muziejus. Pirmoji Martyno Jankaus muziejinė ekspozicija įkurta dar 1981 m. Bitėnų pradinės mokyklos pastate, o nuo 1999 m. muziejus perkeltas į atstatytą XIX a. pab. spaustuvę. Buvusioje Mažosios Lietuvos spaustuvėje susipažinsite su Martyno Jankaus gyvenimu ir veikla, prisiliesite prie analogų pasaulyje neturinčios knygnešystės ištakų, pogrindinės lietuviškos spaudos leidybos, išgirsite istorijas apie krašto įvykius ir asmenybes. Martyno Jankaus muziejuje nuolat vyksta įvairūs renginiai, parodos, taip pat gausu edukacinių užsiėmimų skirtų ne tik moksleiviams, bet ir jų tėveliams, mokytojams bei visiems, norintiems pažinti įdomią rašto, knygos ir spaudos raidos istoriją. Esame vienintelis muziejus Lietuvoje, kuris supažindina lankytojus su knygrišio amato paslaptimis. Apsilankę muziejuje lankytojai gali pasivaikščioti ir pasigrožėti muziejų supančiu nuostabiu, vieninteliu Europoje, Mažosios Lietuvos paveikslų sodu-galerija po atviru dangumi, kuri kasmet pildoma profesionaliais meno darbais.

Adresas: M. Jankaus g. 5, Bitėnai, LT-99265, Lumpėnų seniūnija, Pagėgių savivaldybė
Tel.: (0 ~ 441) 42 736, +370 656 15 021
El. paštas: [email protected]
Svetainė internete: http://www.jankausmuziejus.lt
Mus galite rasti Facebook paskyroje:  https://www.facebook.com/jankausmuziejus/

  • Teatralizuotas edukacinis renginys „Knygnešių keliais – misija įmanoma“

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti, kiekvienais metais vyksta teatralizuotas edukacinis renginys „Knygnešių keliais – misija įmanoma“. Renginys skiriamas knygnešystei, kaip XIX a. Lietuvos kultūros fenomenui, paminėti. Vienas iš svarbiausių punktų knygnešių kelyje buvo Martyno Jankaus spaustuvė Bitėnuose. Čia knygnešiai gaudavo lietuviškų leidinių ir juos gabendavo į tuo metu carinės Rusijos valdomą Didžiąją Lietuvą. Teatralizuotame edukaciniame renginyje   „Knygnešių keliais – misija įmanoma“ moksleiviai kviečiami patirti knygnešių išgyvenimus, pažinti vietoves, susijusias su knygnešių veikla.
Renginyje kasmet dalyvauja Pagėgių savivaldybės ir aplinkinių rajonų bendrojo ugdymo mokyklų  moksleivių komandos.  Renginio tikslas — supažindinti dalyvius su spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje ir knygnešių veikla, tapusia liaudišku lietuvių tautos kovos dėl savosios spaudos simboliu.

  • Europos muziejų naktis

Nuo 2007 metų Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus dalyvauja tarptautiniame renginyje „Europos muziejų naktis“. Šis renginys tapo tradiciniu, laukiamu ne tik Pagėgių krašto bendruomenėms, bet ir aplinkinių savivaldybių gyventojų. Nakties renginys organizuojamas šalia muziejaus, 4 ha plote įkurtame Mažosios Lietuvos paveikslų sode – galerijoje po atviru dangumi. Šis renginys leidžia lankytojams patirti daugybę neišdildomų įspūdžių, nes čia pateikiama tikra menų sintezė: baletas, styginių orkestrai, solistai, dainuojamosios poezijos atstovai, džiazo vokalistai, poezija, spektakliai – kasmet vis nauja, kasmet vis kita. Šio renginio organizatoriams atrodo svarbiausia tai, kad profesionalų meną gali pamatyti, išgirsti ir pajusti paprasti kaimo žmonės.

  • Profesionalių dailininkų pleneras „Mažosios Lietuvos ženklai“

Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – monumentalių paveikslų galerija po atviru dangumi – įkurtas 2003 metais, žavintis lankytojus ir laukiantis jų ištisus metus. Mažosios Lietuvos paveikslų sodas auga ir plečiasi kiekvienais metais, pasipuošdamas vis naujais paveikslais. Per gyvavimo laikotarpį Mažosios Lietuvos kultūros ir istorijos kūrybines interpretacijas čia paliko daugiau nei šimtas  Lietuvos ir užsienio dailininkų. Įkvėpti įspūdingos Bitėnų ir Rambyno kalno aplinkos, jie  tapo  dailės kūrinius, kuriuos visuomenei pristato per Sueigą pas Martyną Jankų. Pleneras menininkams ne tik vasaros dailės stovykla, bet ir bendravimas, savo krašto istorijos ir savęs pažinimas gamtoje. 

  • „Sueiga pas Martyną Jankų“

Sueigos pradėtos rengti kasmet, minint aušrininko, spaustuvininko, Tilžės akto signataro, Martyno Jankaus gimimo dieną. Jos ne tik garsina unikalų Rambyno-Bitėnų istorinį, gamtinį ansamblį, bet ir primena visuomenei reikšmingus krašto įvykius.

Sueigų metu organizuojamos konferencijos, plenerai, edukaciniai renginiai. Juose dalyvauja Pagėgių savivaldybės kaimo bendruomenių atstovai, svečiai. Tai bene svarbiausias Muziejaus organizuojamas metų renginys.

MAŽOSIOS LIETUVOS PAVEIKSLŲ SODAS

Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – unikali 4 ha plote, 2003 m. įkurta meno galerija po atviru dangumi, lankytojų laukianti ištisus metus. Šis kultūros ir meno židinys skaičiuoja jau trečiąjį savo gyvavimo dešimtmetį, o profesionalių menininkų kuriama galerija žavi lankytojus kasmet atsinaujinančiais darbais. Naujais profesionalių dailininkų darbais sodas papildomas kiekvienų metų rugpjūčio pradžioje, minint Martyno Jankaus gimimo dieną. Mažosios Lietuvos paveikslų sodas taip pat gali tapti puikia vieta įvairioms šventėms paminėti. Nepriekaištingai tvarkoma teritorija žavi savo jausmingumu, romantika, mažomis detalėmis bei nepaprastu gamtos grožiu. Tikime, kad bet kokia šventė šioje vietoje taps unikali ir išskirtinė. Šis unikalus kultūros objektas dar ne kartą lankytojus nustebins netikėtais spalvų deriniais ir kūrybingumu.

Adresas: M. Jankaus g. 5, Bitėnai, LT-99265, Lumpėnų seniūnija, Pagėgių savivaldybė
Tel.: (0 ~ 441) 42 736, +370 656 15 021
El. paštas: [email protected]
Svetainė internete: http://www.jankausmuziejus.lt
Mus galite rasti Facebook paskyroje:  https://www.facebook.com/jankausmuziejus/

PAGĖGIŲ KRAŠTO TURIZMO IR VERSLO INFORMACIJOS CENTRAS

VŠĮ ,,Pagėgių krašto turizmo ir verslo informacijos centras“  įsikūręs Vilkyškių miestelyje.

Centras turistams teikia informaciją:

  • apie lankytinas Pagėgių krašto vietas, istorines, urbanistines, gamtos vertybes;
  • savivaldybės teritorijoje veikiančias apgyvendinimo bei maitinimo įstaigas;
  • informuoja ir tarpininkauja, organizuojant pažintinius maršrutus su vietos gidais, teikiančiais šias paslaugas.

Įvairaus amžiaus moksleivių grupėms vedamos edukacijos: „Viešnagė Prūsijos Karalienės Luizės menėse“, „Cit raganos miega“.

Adresas: Šereikos g. 5-3, 99254, Vilkyškių mstl. Vilkyškių sen., Pagėgių sav.
Tel.: +370 656 18551
El. paštas: [email protected]
Svetainė internete: https://www.visitpagegiai.lt/
Mus galite rasti Facebook paskyroje:  https://www.facebook.com/ticpagegiai

ISTORIJOS INKUBATORIUS

Viename iš Vilkyškių dvaro sodybos priklausinių įsikūrusi istorinė laisvalaikio ir pramogų erdvė kviečia pažinti Mažąją Lietuvą bei Prūsų Lietuvą.

  • Net du 3D animuoti filmai ,,Karalienės Luizos Kelionė į Tilžę“, kurių pagalba Prūsijos karalienės Luizės apsilankymas Klaipėdoje, Piktupėnuose ir Tilžėje atgis tiesiog akyse. O kas domisi karo istorija, šių filmų pagalba galės iš arčiau patyrinėti Tilžės taikos derybų subtilybes.
  • Istorinis edukacinis žaidimas, valdomas nuotoliniu būdu. Žaidimo tikslas- supažindinti įvairaus amžiaus žaidėjus su Rytų Prūsijos istorija, suteikti atradimo džiaugsmą, sužinant paprastus, bet neįtikėtinus istorinius faktus.
  • Interaktyvus animuotas žaidimas ,,Ugninis Eliotas“ suteiks galimybę siauruku nukeliauti į senąjį Tilžės turgų, kur galėsite pirkti ir parduoti, susipažinti su to laikmečio, „vargo pinigais“.
  • Informacinis terminalas, suteiks galimybę keliauti žemėlapiu ir pažinti istorines vietas Rytų Prūsijoje.
  • Transformuojamos žaidimo ir užsiėmimų erdvės.

Adresas: J. Bobrovskio g. 31, Vilkyškių mstl. Vilkyškių sen., Pagėgių sav.
Tel.: +370 656 18551
El. paštas: [email protected]
Svetainė internete: https://www.visitpagegiai.lt/produktas-147/ka-pamatyti/ekspozicija-istorijos-inkubatorius/

BITĖNŲ KAPINĖS

Informacija ruošiama…

RAGANŲ EGLĖ

Daugiakamienė paprastoji eglė auga Rambyno regioninio parko Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje, netoli Vilkyškių miestelio. Tai gamtos paminklas. Maždaug 80 cm aukštyje medis šakojosi į 18 kamienų. Jos kamieno apimtis ties išsišakojimu- apie 5,8m, aukštis- 34 m., manoma, kad jos amžius apie 160-180 metų. Raganų egle ji vadinama dėl neįprastos formos. Kamienai sukelti į viršų, tarpusavyje susipynę, kai kurie net įaugę vienas į kitą tarsi susivėlę raganos plaukai. Eglė apipinta legendomis. Po 2007 m. lapkričio 10 d. krašto gamtą niokojusios sniegolaužos vienas kamienas nulūžo. Tai bene vienintelė tokios įspūdingos, neįprastos formos paprastoji eglė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje arba visame šių medžių savaiminio paplitimo areale. 2018 m. Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai atliko Raganų eglės genetinės kilmės tyrimą. Atmesta hipotezė, kad eglės daugiakamieniškumas yra sodininkystės triukas. Tikėtina, kad Raganų eglės daugiakamieniškumo priežastis yra unikalus genotipas. Būdamas unikaliu rūšies individu šis medis yra ne tik nacionalinės, bet ir tarptautinės reikšmės objektas. Medžio lankymui įrengtas patogus priėjimo takas, apžvalgos vieta, medis aptvertas, saugant jį nuo nepageidaujamo šaknų mindžiojimo polajyje.

Kur pavalgyti ir apsistoti Pagėgių krašte?

Skip to content